maharishiMaharishi Mahesh Yogi stworzył całościowy program Transcendentalnej Medytacji. Wraz  z naukowcami odrestaurował starożytną wiedzę pochodzącą z epoki wedyjskiej. Podstawą tej wiedzy jest wiedza oświadomości a Transcendentalna Medytacja (TM ) jest praktycznym aspektem Nauki o Tworczej Inteligencji. Technika TM pozwala nam doświadczać tego pola świadomości, Pola Czystej Inteligencji.
1 stycznia 1958 roku Maharishi oficjalnie zainaugurował światowy ruch Transcendentalnej Medytacji. Od tego czasu nauczał tej techniki, pisał książki, udzielał porad przywódcom rządów, wygłaszał mowy na konferencjach dla naukowców, pedagogów i intelektualistów. Wyszkolił ponad 40 tys. nauczycieli Transcendentalnej Medytacji, otworzył tysiące ośrodków nauczania TM, szkół i uniwersytetów. Programy Nauki Wedyjskiej Maharishiego są stosowane w prywatnych firmach, instytucjach państwowych i w domach na całym świecie.

Technika Transcendentalnej Medytacji jest starożytnym, najbardziej efektywnym, najlepiej przebadanym naukowo i najpowszechniej stosowanym systemem medytacji dostępnym dziś na świecie. Jest wyjątkowa z powodu swego pochodzenia, łatwości stosowania, potwierdzenia naukowego i uniwersalności. Te cechy odróżniają ją od wszystkich innych form medytacji, systemów redukcji stresu czy programów osobistego rozwoju dostępnych dziś na świecie. Technika Transcendentalnej Medytacji pochodzi ze starożytnej tradycji wiedzy – wedyjskiej tradycji Indii, która wytrzymała próbę czasu jako najbardziej zaawansowana nauka i technika świadomości. Tradycja wedyjska zachowywała przez tysiące lat czystość tej praktyki, co zapewnia dzisiaj jej skuteczność.

Efekty i korzyści ze stosowania techniki Transcendentalnej Medytacji potwierdza ponad 600 badań naukowych przeprowadzonych w 200 ośrodkach badawczych w 35 krajach. Żaden inny program osobistego rozwoju nie wzbudził takiego zainteresowania i nie zdobył szacunku środowiska naukowców. Sprowadzenie umysłu do cichego, lecz w pełni czujnego stanu świadomości – źródła myśli, wewnętrznego źródła kreatywności, energii i inteligencji jest łatwe i przyjemne. Nie ma tu koncentracji, kontemplacji czy wysiłku w kontrolowaniu umysłu. Każdy może z powodzeniem stosować tę technikę – nauczyło się jej prawie 6 milionów ludzi na całym świecie. Jeśli możemy myśleć – możemy medytować. Kiedy stosujemy Transcendentalną Medytację regularnie dwa razy dziennie, uzyskujemy szeroki zakres korzyści dla umysłu, organizmu, relacji międzyludzkich, społeczeństwa i świata.

Aktualnie w Polsce technika Transcendentalnej Medytacji jest promowana i nauczana przez stowarzyszenie Transcendentalna Medytacja Polska.